Co je dobré vědět

OKNA

Při volbě oken hrají důležitou roli estetické i funkční vlastnosti. Při pořizování nových oken zákazník stojí před výběrem materiálu, ze kterého jsou okna vyrobena. Vybrat si můžete mezi plastovými, dřevěnými a hliníkovými. Zkusíme si na třech základních bodech níže přiblížit výhody a nevýhody těchto tří materiálů.

 

TEPELNÉ VLASTNOSTI– z hlediska úniku tepla okna dřevěná předčí ta plastová a hliníková. Ovšem platí, že plastová okna musí být správně vyrobena, aby měla požadující tepelně izolační vlastnosti a stavební hloubka rámu by měla být min. 70 až 80 mm. Hliníková okna nedosahují v tomto ohledu takových kvalit jako plastová či dřevěná okna.

FINANCE- nejnižší náklady jsou u plastových oken. Je to dáno možností automatizace výroby. Hliníková i dřevěná okna budou o desítky procent dražší. I zde však platí, že okna musí být kvalitně vyrobená, jinak se nám pěkně prodraží (nekvalitní výrobky u nás nehrozí)- ať už na poplatcích na vytápění nebo nutnou výměnou za nová. Proto je nutné kupovat kvalitně vyrobená okna- firma YouRak tuto kvalitu zaručuje.

ÚDRŽBA- u plastových a hliníkových oken je minimální. Naopak dřevěná okna bez péče minimálně jednou ročně příliš dlouho nevydrží. Vítězí zde plastová a hliníková okna.

SHRNUTÍ

Z výsledku vyplývá, že ve volbě designu vítězí okna dřevěná a hliníková, zatímco okna plastová jsou spíše volbou racionální. Mají jak nižší pořizovací náklady, tak i malou nutnost údržby a stojí si dobře z tepelně- izolačního hlediska. Každý zákazník si už individuálně vybere to, co bude pro něj nejlepší volbou a co od svých nových oken očekává.

 

 CO DĚLAT, KDYŽ SE MI ROSÍ OKNA?

Problematika rosících se skel je obvyklá v zimních měsících, kdy teploty venku jsou nižší než teploty v domě.

K rosení může docházet z vnitřní i vnější strany skla.

V případě rosení vnitřní strany skla se v drtivé většině případů jedná o nedostatečnou výměnu vzduchu v místnosti. Vlhkost se sráží v tzv. rosném bodě skla, který je ovlivněn řadou faktorů, jako např. umístění radiátoru, na aktuální teplotě a vlhkosti vzduchu, apod.

K rosení skel z venkovní strany dochází především na oknech otočených na východ, kdy je sklo k ránu studené a východem slunce dochází k jeho rychlému zahřátí a tedy i kondenzaci. Jedná se o běžný fyzikální jev.

 

Tip 1: Naučte se správně větrat!

Nejsnazším řešením této problematiky je nezbytné důkladné větrání do průvanu, a to minimálně 2x denně po dobu minimálně pěti minut. Mikroventilace či výklopná ventilace zde není efektivní.

 

Tip 2: Odstraňte překážky!

Záclony, žaluzie, parapet, květiny – že k oknu patří? Ano, ale někdy mohou být i příčinou jeho rosení.

 

Pokud se vám tedy okna rosí, zkontrolujte jejich okolí, zda zde není nějaká překážka, která by nepustila teplo ke sklu.

DVEŘE

Vstupní dveře představují samostatnou kapitolu, protože patří v k nejvíce namáhaným. Proto zákazník požaduje dobré izolační vlastnosti (hluk, teplo), odolnost proti otěru, ochranu před požárem….to všechno Vám můžeme nabídnout.

Případné prosklení může interiéru výrazně „odlehčit“ a projasnit prostředí. Na trhu je spousta variant od nejvíce propustných skel až po matná. Z hlediska bezpečnosti se doporučuje dveře osazovat bezpečnostním sklem a kováním.